PostHeaderIcon Turcy pokonani przez mnicha

User Rating: / 0
PoorBest 
Recenzje
       Miesiąc temu mieliśmy okazję całą szkołą pójść do kina w Mławie na film pt. „Bitwa pod Wiedniem”.
       Reżyser filmu to Renzo Martinelli, który ur. 1948r. w Cesano Maderno. Reżyser otrzymał dyplom uczelni wyższej z języków oraz literatury zagranicznej. Początkowo kręcił filmy dokumentalne i reklamy. Zadebiutował na srebrnym ekranie w 1993 roku filmem pt. „Sarahsarà”.
       W filmie akcja rozgrywa się w 1683r. W tych czasach toczy się bitwa pomiędzy wojskami tureckimi pod władzą Kary Mustafy a monarchią Habsburgów, którzy proszą o pomoc władcę Polski Jana III Sobieskiego. Jednak tu głównym bohaterem filmu jest Marco D’Aviano, który jest włoskim mnichem. Reżyser wyraźnie sugeruje odbiorcy, że to on tak naprawdę przyczynił się do upadku Turków, wspierał wszystkie wojska, dawał im siłę.
      Wszystko to, co było zawarte w tym filmie trochę jest sprzeczne z prawdą. Tak naprawdę bitwa po Wiedniem zaczęła się 12 września 1683r a nie 11 września. Czemu reżyser postanowił, że to interwencja Boga pokonała Turków, a nie doświadczenie i plan władcy Polski? Też jest nieprawdą zmniejszenie liczebności wojsk Polskich z 200tyś na 40 tyś.
       Wszystko to wskazuje, że Martinelli nie spisał się tworząc swoje „arcydzieło”.
Powiem szczerze drugi raz bym na pewno do kina na ten film nie poszła ani bym nikomu nie poleciła, bo po 30 min filmu już się nim nie interesowałam tylko tym - kiedy wyjdę z kina.
      Może ktoś jeszcze tego filmu nie oglądał? To nie martwcie się NIC STRACONEGO.
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najnowsze artykuły
Szukaj na stronie
Dodaj do serwisów
Zaloguj się
Subskrypcja artykułów


Działamy już
Serwis ruszył dnia
01-11-2011
Serwis działa już
2515 dni.