PostHeaderIcon "Skrzypce z Auschwitz" - recenzja

User Rating: / 0
PoorBest 
Recenzje

,,Skrzypce z Auschwitz" z pewnością dla wielu osób w moim wieku to nieznana książka. Taka była również dla mnie. Początkowo nie byłam do pewna, czy będzie ona naprawdę warta przeczytania.

Maria Angles Anglada jest autorką wielu utworów poetyckich, prozatorskich i eseistycznych. Jednak to dzieło przyniosło jej wielką popularność.

Daniel to zwykły bohater książki, jest lutnikiem, jednakże ma on w niej naprawdę duże znaczenie. Znajduje się on w Niemieckich obozach pracy. Trud, wysiłek i ból z jakim się spotykają tamtejsi jeńcy, jest wręcz nieporównywalny do naszego życia.

Lęk, niepewność i strach towarzyszyły ludziom każdego dnia. Nieposłuszeństwo, bądź najmniejszy wybryk, były surowo karane. Czasami nie wystarczało sił, by dalej pracować, gdyż porcje jedzenia były o tyle ubogie, że ledwo wystarczało człowiekowi do życia.

Sytuacja w jakiej znajduje się Daniel, znacznie się polepsza. Dostaje on bowiem rozkaz, by naprawić skrzypce. Jest to dla niego dobra okazja, gdyż wie, że będzie je naprawiał zgodnie z planem i trzymał się wszystkich zasad, jest ,,bezpieczny", a właśnie na tym zależało mu najbardziej.Jednak sytuacja się komplikuje, kiedy Daniel dowiaduje się od swojego przyjaciela, o pewnym zakładzie. Komendant wraz z doktorem założyli się, czy Daniel wykona skrzypce w określonym terminie. Stawką jest jego życie.

Sama historia Daniela jest naprawdę wciągająca. Autentyczne dokumenty dowartościowują tę książkę. Według mnie autorka przekazuje nam pewne wartości, naprowadza nas na drogę historii.

Czy Daniel skończy skrzypce na czas ? Czy przeżyje w tych okrutnych warunkach? Na te i inne pytania autorka nie daje nam podpowiedzi. Lecz z pewnością dowiecie się wszystkiego sięgając właśnie po tę książkę. ,,Skrzypce z Auschwitz" zasługują na miano złotej książki. Polecam !

 
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najnowsze artykuły
Szukaj na stronie
Dodaj do serwisów
Zaloguj się
Subskrypcja artykułów


Działamy już
Serwis ruszył dnia
01-11-2011
Serwis działa już
2515 dni.