PostHeaderIcon Gimnazjum nr 2 pamięta o patronie

User Rating: / 0
PoorBest 
Z życia szkoły
Święto Zmarłych obchodzone jest na całym świecie, są to wyjątkowe dni, dlatego też młodzież ucząca się w „dwójce” postanowiła wspomnieć swojego patrona, odwiedzając jego grób na cmentarzu powązkowskim.
Józef Longin Ostaszewski urodził się. 15 marca 1875 w Staninie, natomiast zmarł 25 czerwca 1942. Był lekarzem medycyny (absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego), działaczem społecznym, regionalistą, malarzem.
Od 1910 r. mieszkał i pracował w Mławie. W 1935 r. przeszedł na emeryturę. Działał we władzach m.in. Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskim Związku Zachodnim, Towarzystwie Dobroczynności, Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był także długoletnim działaczem założonego w 1901 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Patron Gimnazjum nr 2 przyczynił się do powstania w Mławie muzeum regionalnego (1926), współtworzył Towarzystwo Miłośników Miasta Mławy (1937), był autorem kilku książek. We wrześniu 1939 r. opuścił Mławę i zamieszkał u swego syna w Warszawie. W 1941 r. podjął pracę w Długosiodle. Zmarł w wyniku powikłań po operacji wyrostka robaczkowego.
Imię Ostaszewskiego nosi w Mławie nie tylko gimnazjum, ale i ulica. Prace malarskie Ostaszewskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz w zbiorach prywatnych.
27 października 2011 roku Samorząd Uczniowski, wraz  opiekunem p. Katarzyną Cechowską , pojechał do Warszawy, gdzie spoczywa patron naszej szkoły.
Gimnazjaliści nie tylko odwiedzali miejsce pamięci, ale przede wszystkim pojechali zapalić znicz i tym samym oddać cześć patronowi przed zbliżającym się Świętem Zmarłych.
Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych świąt, dlatego jak co roku i tym razem uczniowie oddali się zadumie nad grobem patrona swojej szkoły.
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najnowsze artykuły
Szukaj na stronie
Dodaj do serwisów
Zaloguj się
Subskrypcja artykułów


Działamy już
Serwis ruszył dnia
01-11-2011
Serwis działa już
2516 dni.