PostHeaderIcon Gimnazjum nr 2 pamięta o patronie

Święto Zmarłych obchodzone jest na całym świecie, są to wyjątkowe dni, dlatego też młodzież ucząca się w „dwójce” postanowiła wspomnieć swojego patrona, odwiedzając jego grób na cmentarzu powązkowskim.
Józef Longin Ostaszewski urodził się. 15 marca 1875 w Staninie, natomiast zmarł 25 czerwca 1942. Był lekarzem medycyny (absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego), działaczem społecznym, regionalistą, malarzem.
Od 1910 r. mieszkał i pracował w Mławie. W 1935 r. przeszedł na emeryturę. Działał we władzach m.in. Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskim Związku Zachodnim, Towarzystwie Dobroczynności, Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był także długoletnim działaczem założonego w 1901 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Patron Gimnazjum nr 2 przyczynił się do powstania w Mławie muzeum regionalnego (1926), współtworzył Towarzystwo Miłośników Miasta Mławy (1937), był autorem kilku książek. We wrześniu 1939 r. opuścił Mławę i zamieszkał u swego syna w Warszawie. W 1941 r. podjął pracę w Długosiodle. Zmarł w wyniku powikłań po operacji wyrostka robaczkowego.
Imię Ostaszewskiego nosi w Mławie nie tylko gimnazjum, ale i ulica. Prace malarskie Ostaszewskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz w zbiorach prywatnych.
27 października 2011 roku Samorząd Uczniowski, wraz  opiekunem p. Katarzyną Cechowską , pojechał do Warszawy, gdzie spoczywa patron naszej szkoły.
Gimnazjaliści nie tylko odwiedzali miejsce pamięci, ale przede wszystkim pojechali zapalić znicz i tym samym oddać cześć patronowi przed zbliżającym się Świętem Zmarłych.
Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych świąt, dlatego jak co roku i tym razem uczniowie oddali się zadumie nad grobem patrona swojej szkoły.