PostHeaderIcon Dzień Kobiet

User Rating: / 0
PoorBest 
Ciekawe artykuły
Czy wyobrażasz sobie świat bez istnienia kobiet? Ja nie. To przecież one dają życie. Powinniśmy je szanować, to pewne, ale czy zawsze tak jest?  Może właśnie dlatego zostało wymyślone święto na ich cześć , a nazwane zostało „Dniem Kobiet” .
Początki Dnia Kobiet sięgają jeszcze starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. Są to jednak bardzo odległe czasy. Sięgnijmy więc do bardziej „znajomego” dla nas okresu. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku, a po raz pierwszy obchodzony był 19 marca 1911 roku. Święto to jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. W Polsce święto Dnia Kobiet zaczęto zauważać i obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Jednak już nie 19 marca, a 8 marca. Data ta pochodzi podobno od strajku kobiet w Rosji, , które strajkowały mimo zakazu władz w 1913 roku, a później w 1917.
Prawdziwymi latami świetności Dnia Kobiet w Polsce był okres PRL-u, kiedy to panowie dumnie maszerowali z goździkiem, aby obdarować swoje ukochane żony, matki, córki. Święto to tak spodobało się kobietom, że z czasem, gdy panowie zapominali o drobnym prezencie, kobiety się po prostu obrażały.
Tak więc, aby kobiety się nie obrażały, proszę pamiętać o dacie 8 marca. Ale czy jeden dzień w roku to nie za mało, by odwdzięczyć się kobietom za ich trud, i dane nam życie?
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najnowsze artykuły
Szukaj na stronie
Dodaj do serwisów
Zaloguj się
Subskrypcja artykułów


Działamy już
Serwis ruszył dnia
01-11-2011
Serwis działa już
2516 dni.